Bezová šťáva z květů (jak ze svatebního závoje)

 

20150608_172511P1140339P1140112

Tak se vzali a všichni plakali. Já tedy ne. Já brečím jen na pohřbech,  u romantických filmů,  u zpráv o humanitárních katastrofách, když si vzpomenu na babičku, z únavy a často, když mám hlad. Ale to pak děsně. Svatby mám ráda.

42  1525625_10205996446262475_2654941271005606501_n  841

Myslím si, že svatba je jedna z těch mála věcí, které jsou prostě správné. I ženich a nevěsta vědí, že je to skvělý krok a ten druhý je pro ně ten nejlepší člověk. Tak chtějí, abychom to všichni věděli.  Proto celá ta sláva. Proto si  strýc vzal kravatu, přestože si do teď všichni mysleli, že žádnou nemá. Proto  ženich viděl nevěstu ve svatebních šatech  až před oltářem.  To aby zjistil, že o své budoucí ženě opravdu neví všechno.  Ale svatba to byla krásná. Jen jsem si říkala že,  na každé svatbě je nějaká věc, na kterou si pak všichni vzpomenou. Něco, co se každému vybaví. Například naše vlastní svatba je už navždy v rodině zapsaná jako svatba Malého řízku (zúčastnění  vědí). Tak jsem přemýšlela, jestli je nějaké slovo, nebo heslo, které by charakterizovalo tuto svatbu.   A napadlo mě trochu mnohoznačné – rovnováha.  Notnou dávku smyslu pro rovnováhu musela  vynaložit babička na svých deseti centimetrových podpatcích, když zjistila, že svoji vytouženou kávu získá jedině tak, že zdolá 500 m  prudkého kopce kamenitým terénem – tam a zase zpátky. Zvládla to a ještě stihla obřad. Takové my máme odolné předky.  Také jsme vyzkoušeli rovnováhu v hudbě a tím jsme zjistili, jak pěkně se hodí melodie z Hvězdných válek k Dvořákovi. A nakonec byla prověřena rovnováha všech tanečníků v divokém kolovém tanci na trávníku se značným sklonem. Nikdo si nevyvrkl kotník. Čímž byla proklepnuta zdatnost i zdravotní stav celé rodiny a můžeme jen konstatovat, že geny předávané budoucím generacím jsou perfektní.  A také se všichni výborně bavili, takže je přítomen i humor. Humor je také nejdůležitější vklad do manželství. Jestli nemáte humor, tak nepořádejte svatbu, ale rovnou funus.  Můžete namítnout, že i dva lidé bez humoru můžou spolu strávit dlooooouhý život.  To jistě můžou. To ale musí být  nuuuuuuuda.  To se však Josefovi a Barborce nemůže stát.  Protože, jestli má někdo opravdu správně našlápnuto do manželství, tak jsou to zrovna ti dva. Tak už můžu jen popřát – hodně štěstí.

110   89

 

Recept na bezovou šťávu

Právě kvete bez.  Z jeho něžných květů je výborný sirup, který pak v létě můžete použít do limonád, v zimě do čaje a celý rok –  třeba na jáhlovou kaši.  Tak si ho udělejte dost, ať vám vydrží celou sezónu.

Rozpis na cca 2,5 l

30 velkých květů bezu

2 citrony

70g kyseliny citronové

2 litry převařené vody

2 kg cukru

Vodu převaříme a necháme vychladnout. Květy vložíme do většího hrnce, zalijeme připravenou vodou, kterou jsme promíchali s kyselinou citronovou. Citrony důkladně omyjeme, nakrájíme na kolečka a přidáme do hrnce. Zakryjeme poklicí a necháme den stát při pokojové teplotě. Scedíme přes jemné síto, do výluhu pak vmícháme cukr a necháme přejít varem. Jakmile sirup vychladne, plníme do uzavíratelných lahví a skladujeme v chladu – nejlépe v lednici.

P1130950   20150608_172613

4 thoughts on “Bezová šťáva z květů (jak ze svatebního závoje)

 • Červen 12, 2015 at 3:35 pm
  Permalink

  To jsi vystihla naprosto přesně:-)

  Reply
 • Červen 13, 2015 at 5:40 pm
  Permalink

  Krásně jsi to vystihla 🙂 . I já jsem svědkem malého řízku a divokého kolového tance a stále žiju, takže můžu jen potvrdit. Jo a díky za recept 😉 .

  Reply
  • Červen 16, 2015 at 4:46 am
   Permalink

   Jsem ráda, že se vám svatba líbila. Ten recept na bezovou šťávu chtělo víc lidí. Tak jsem si musela trochu pospíšit, aby nám bez neodkvetl.

   Reply
 • Červenec 15, 2015 at 10:19 am
  Permalink

  Jo jo, zase jedna svatba, která byla moc a moc náročná /pro mě/, jinak krásná a hlavně ti dva nádherní lidé, naše Barunka a Pepa. Jsem přesvědčena, že těm dvěma to určitě vyjde.

  Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *