Waldorfský salát

Pamatujete si,  jak ve filmu Amélie z Montmartru chce hlavní hrdinka  připomenout svému otci jeho dávnou touhu po cestování  a tak pošle kolem světa jeho zahradního trpaslíka? Trpaslík pak tatínkovi posílá své fotografie.  Trpaslík před Eiffelovkou, trpaslík u Niagarských vodopádů, trpaslík před Sochou Svobody … Vzpomněla jsem si  na tuhle scénu u fotek, které právě teď posílá naše dcera z cesty po Americe. Na fotografiích jsou s naším rozesmátým půlročním vnoučkem, kterému můj muž říká láskyplně Buřt.  Tak tu sedím v Praze a prohlížím si fotky –  Buřtík v Centrál parku, Buřtík před Bílým  domem, Buřtík u mexické hranice… a myslím na to, jak jiné dětství, než jsme měli my, mají dnešní děti.  A taky přemýšlím po vzoru tatínka Amélie o cestování a o Americe. Když se řekne Amerika a jídlo,  tak si většina z nás představí hamburger. Někdo s posměškem a někdo vyloženě s láskou. Já myslím, že dát si pravý americký hamburger v New Yorku, třeba na ulici, musí být  skvělý  zážitek.  Přesto mě napadlo jiné, ale také čistě americké jídlo a to  Waldorfský salát.  Jestli je něco opravdová americká klasika, tak je to tento salát.  Viz Wikipedie: Salát byl poprvé připraven okolo roku 1893 v Hotelu Waldorf v New Yorku City (předchůdci hotelu Waldorf Astoria , který byl otevřen v roce 1931).  Konec citátu. Jestli tohle na vás neudělalo dojem – tak už nic.

Pro 2 osoby:

2 středně velká jablka

1 lžíce citronové šťávy

3 stonky řapíkatého celeru

Cca hrst hroznového vína

Vlašské ořechy podle chuti

Majonéza na spojení (může být i bezvaječná viz. recept na blogu)

Polníček na ozdobu

 

Omytá, neoloupaná  jablka nakrájíme na kostičky a pokapeme citronovou šťávou. Přidáme na jemno nakrájený celer, celé kuličky hroznového vína a na hrubo nasekané vlašské ořechy. Salát spojíme majonézou.  Ozdobíme polníčkem a vlašskými ořechy.

Kdybyste se ptali, jestli je to slaný nebo sladký salát – tak vám asi nedokážu odpovědět. Nepřidává se tam ani sůl – ani cukr. Sladký je od ovoce a lehce slaný od majonézy, ale hlavně, opravdu skvělý.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *